The Lord of the Rings: The Return of the King (2003)

Zoti i unazave: Rikthimi i mbretit (2003)

IMDB Rejtingu: 8.9

Premiera e shfaqjes: 17 dhjetor 2003

Kohëzgjatja: 201 minuta

Rejtingu: +13 për shkak të betejave epike dhe imazheve frikësuese

Zhanri: Aksion, Aventurë, Dramë

Regjia: Peter Jackson

Skenari: J.R.R. Tolkien, Frank Walsh, Peter Jackson, Philippa Boyens

Aktrojnë: Elijah Wood, Viggo Mortensen, Ian McKellen, Sean Astin, Sean Bean, Cate Blanchett, Orlando Bloom

Shtëpia filmike: New Line Cinema

Derisa Frodo dhe Semi vazhdojnë të afrohen tek Mali Doom për të shkatërruar unazën të pa njoftuar për rrugën në të cilën po i shpie Gollumi, ish-anëtarët e ‘Vëllazërisë’ ndihmojnë Rohanin dhe Gondorin në betejën e madhe në Fushat Pelenore, Minas Tirith dhe Portën e Errët derisa Sauroni peshon luftën e fundit kundër Tokës së Mesme.